مرور مطالب مهم اپیزود سوم – تک فرزندی اشتباه است

۱۶ مهر ۱۳۹۸

اپیزود سوم کانال کودک درباره آسیب هایی است که به فرزند تک وارد می شود و به معایب تک فرزندی اختصاص دارد.
مطالب مطرح شده در اپیزود سوم شامل دو بخش آسیب هایی است که فرزند تک با آن مواجه است و همچنین ارائه راهکار برای کاهش این آسیب ها برای والدینی که به هر دلیل تنها یک فرزند دارند.

 • آسیب ها و مشکلاتی که فرزند تک با آن مواجه میشود

  فرزند تک معمولا” در بزرگسالی جدا و تنهاست. فرزند تک چون معمولا” در محیط خانواده و خانواده تنهاست و با هم سن و سالهای خود در ارتباط نیست لذا در بزرگسالی توانایی برقراری ارتباط وی با دیگران اندک است و معمولا” شخصیت دوری گزین دارد.
  همچنین فرزند تک در بزرگسالی معمولا” توانایی برقراری ارتباط برابر با دیگران را ندارد. معمولا” فرزند تک در بزرگسالی در محیط های کاری یا تحصیلی یا زناشویی یا رئیس است و یا مرئوس و بطور کلی رابطه برابر با همکاران یا همسر خود را نخواهد داشت.
  فرزند تک بدلیل عدم ارتباط با خواهر و برادر در کودکی، معمولا” بسیار مستعد است که به خیال کردن معتاد شود و از قوه تخیل خود بصورت افراطی استفاده کند که این موضوع هم در کودکی و هم در بزرگسالی می تواند برای وی اثر بد و منفی در پی داشته باشد.
  تک فرزند معمولا” به اندازه کافی در دوران کودکی و بدلیل عدم ارتباط با خواهر یا برادر، تجربه برد و باخت نداشته است لذا در بزرگسالی درک صحیحی از مفهوم برد و باخت نخواهد داشت و این موضوع در بزرگسالی معمولا” اختلالاتی مانند کمبود اعتماد بنفس و وابستگی به پدر و مادر و خودخواهی را برای وی در بر خواهد داشت.
  همچنین بدلیل عدم رقابت فرزند تک با خواهر یا برادر، معمولا” او رقابت پذیر نیست و معمولا” در بزرگسالی از رقابت گریزان است و یا در رقابت های تحصیلی یا کاری بسیار سریع تسلیم میشود.


 • راهکارهایی برای والدینی که فقط یک فرزند دارند

  کمک کردن به فرزند تک در یافتن دوست های هم سن و سال خود و کمک به فرزند تک برای معاشرت همیشگی با دوستان هم سن سال خود میتواند تا حد زیادی مشکلاتی مانند عدم ارتباط فرزند تک با خواهر و برادر و آسیب های ناشی از آن را کاهش دهد.
  همچنین ورزش های مانند فوتبال یا بستکتبال بدلیل درگیری با بازیکنان رقیب و همکاری با بازیکنان خودی میتواند مفهوم همکاری و رقابت و در عین حال مفهوم برد و باخت را به کودک بیاموزد.

لطفا” اپیزود سوم را بصورت کامل از اینجا بشنوید. همچنین اگر در رابطه با فرزند یا فرزندانتان سئوال یا مشکلی دارید میتوانید از قسمت از من بپرسید پرسش خود را مطرح کنید تا در یک اپیزود جداگانه که در هر ماه یک بار منتشر میشود به صورت عمومی به پرسش های مخاطبان پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *