مرور مطالب مهم اپیزود چهارم : مادر بد ؛ مادر شاغلی که کودک زیر دو سال دارد

۲۵ مهر ۱۳۹۸

اپیزود چهارم کانال کودک درباره آسیب هایی است که به فرزندان زیر دوسال که مادر شاغل دارند وارد میشود و مطالب مهمی درباره اینکه چرا مادر باید تا دو سالگی کودک کنار فرزند خود بماند ذکر شده است.
مطالب مطرح شده در اپیزود چهارم شامل دو بخش آسیب های وارده به کودکی زیر دو سالی که توسط مادر رها شده است و نیز اقداماتی که برای به حداقل رساندن این آسیب ها در صورتی که کار کردن مادر اجناب ناپذیر است، می باشد.

 • آسیب ها و مشکلات کودکان زیر دو سال که مادر شاغل دارند

  باید توجه داشت که کودک در دو سه سال نخست زندگی خود، نتیجه گیری های کلی و اساسی را درباره خودش و اطرافیانش و انسانها و دنیا انجام میدهد و این نتیجه گیری ها غالبا” برای تمام عمر فلسفه و روش زندگی او را شکل می دهد.
  به عنوان مثال در این سالهای ابتدایی، کودک برای همه عمر نتیجه گیری می کند که دنیا جای خوبی برای زندگی است یا نه ؟ آیا می تواند به دیگران و دنیا و طبیعت اعتماد و اطمینان داشته باشد یا باید همیشه درگیر اضطراب و ترس باشد ؟ آیا در دنیا و در ارتباط با افراد امنیت دارد یا ندارد ؟ آیا اعتماد بفنس یا حرمت منفس دارد یا نه ؟ آیا فرد آزادی هست یا در قید و بند است ؟ آیا خوشبین و امیدوار است یا بدبین و ناامید ؟
  برای اینکه کودک در این سالهای ابتدیی عمر درباره این نتیجه گیری ها به نتایج مثبت برسد نیازمند رعایت سه شرط اساسی است که در یک از این سه شرط، حضور و وجود مادر در کنار کودک لازم و ضروری است.

  شرط اول آغوش و نوازش مادر است . کودک تا حدود شش هفتگی، تعلق و وابستگی و ارتباط شدید عاطفی با مادر برقرار می کند و نیازمند آن است که در تمام ساعات بیداری مادر را در کنار خود ببیند و در آغوش مادر باشد. مغز کودک قادر به درک تفاوت بین نبودن مادر و مرگ مادر نیست و در صورتی که حضور مادر را احساس نکند آنرا با رفتن همیشگی مادر یکی تصور میکند و ترس و اضطراب شدیدی بر وجود او شکل میگیرد که معمولا” در بزگسالی نیز احساس امنیت در آنها وجود ندارد و افراد مضطرب و نگرانی خواهند بود که کم ترین میزان اعتماد و اطمینان به افراد و اشیاء و دنیا را خواهند داشت.

  شرط دوم یکسانی و عدم تغییر در تمام جنبه های زندگی است. کودک تا سن دو سالگی فقط باید توسط یک نفر مورد مواظبت و مراقب قرار گیرد که معمولا” آن یک نفر مادر است. شیر دادن، شستن، خوابانیدن، عوض کردن لباس و بطور کلی تمام نیازهای کودک باید توسط یک نفر انجام شود که این ثبات و عدم تغییر در زندگی کودک، باعث نتیجه گیری مثبت درباره ثبات و امنیت در ذهن کودک در بزرگسالی میشود. بنابراین چنانچه مادر در کنار کودک حضور نداشته باشد عملا” نیازهای اساسی کودک لاجرم توسط افراد دیگر و اشکال مختلف و گوناگون برطرف میشود که ثبات و یکسانی در آن وجود نخواهد داشت.

  شرط سوم نیز برطرف شدن بلافاصله و آنی نیازهای کودک است. در این ایام می بایست تمام نیازها و تمایلات کودک مانند غذا خواستن، بغل خواستن، بازی خواستن و هر خواسته کودک بلافاصله و بدون هیچ درنگی برآورده شود. در این دوران معمولا” مهترین خواسته کودک، مادر است و چنانچه مادر در کنار کودک حضور نداشته باشد عملا” هیچ کس قادر به اجابت کردن خواسته کودک نیست.

 • به حداقل رساندن آسیب ها در صورتی که دوری مادر از کودک اجتناب ناپذیر است

  چنانچه بعلت ضرورت هایی مادر مجبور است که شاغل باشد و کودک زیر دو سال خود را رها کند، اولین قدم پیدا کردن یک جایگزین برای مادر است.
  معمولا” یکی از مادر بزرگ ها بهترین جایگزین برای کودک خواهند بود. توجه داشته باشید که فردی که بعنوان جایگزین مادر انتخاب میشود باید دواصل ذیل را رعایت نماید.
  اول اینکه فقط همان فرد جایگزین تمام کارها و اقدامات مربوط به کودک و نیازهای ضروری کودک را برآورده کند و انجام دهد و سایر افراد در کارهای کودک نقشی نداشته باشند.
  دوم اینکه فرد جایگزین باید کارها و نیازهای بچه را بگونه ای انجام دهد و برطرف کند که دقیقا” شبیه کارها و اقدامات مادر باشد.
  در نظر داشته باشید که مادر نیاید به یکباره از کودک جدا شود و ظرف حدود یک ماه باید نقش خود را در ارتباط با کودک کمرگ کند و همزمان نقش فرد جایگزین افزایش یابد.
  همچنین توجه داشته باشید که بهترین زمان برای جدایی مادر از کودک، پایان شش ماهگی است.

لطفا” اپیزود چهارم را به صورت کامل از اینجا بشنوید. همچنین اگر در رابطه با فرزند یا فرزندانتان سئوال یا مشکلی دارید میتوانید از قسمت از من بپرسید پرسش خود را مطرح کنید تا در یک اپیزود جداگانه که در هر ماه یک بار منتشر میشود به صورت عمومی به پرسش های مخاطبان پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *